IX. mezinárodní malířské sympozium

Ve dnech 30. 5. až 4. 6. 2023 proběhlo v prostorách ateliéru ak. soch. Miroslava Rybičky další výtvarné sympozium pod naší záštitou.


Divné oči vidí divné věci

Divné oči vidí divné věci

je název a téma VIII. mezinárodního sympozia v Jistebníku.

Múzy stále obchází Galerijní ulici a malíři z širých krajů zamířili opět do našich končin. Malířské sympozium začíná dnes 18. 6. 2022 za účasti autorů: Boris Jirků, Bohumil Eliáš, Marián Komáček, Alena a Jan Lipinovi, Zdeněk Tománek, Pavel Samlík a Jakub Bachorík.

Štětce tentokrát rozvíří vzduch v prostorách ateliéru ak. soch. Miroslava Rybičky (Jistebník 75). Ten, kdo má zájem se s autory setkat, je vítán. Sytit hladové umělce buchtami opět povoleno, přílišné rozptylování opět nepovoleno! Sympozium oficiálně končí 25. června.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu,

Galerijní Uličníci


JAKUB BACHORÍK Tři krabice in vino veritas 53x77 cm

V. sympozium výtvarníků v Jistebníku

Spolufinancováno z rozpočtu Moravskoslezského kraje.


koncert peter lipa

Kozí den, výstava a koncert

27. 4. až 3. 5. 2019

V. sympozium výtvarníků

v Jistebníku

27. 4. 2019

14:00

Kozí den

Týdenní sympozium slavnostně odstartuje Kozím dnem na Galerijní ulici. Program začne ve 14:00.

Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout kozy v těch nejrůznějších podobách, ochutnat a zakoupit kozí výrobky, vidět a ucítit kozí dechy. Žízen uhasí Velkopopovický kozel.

1. 5. 2019

18:00

Vernisáž výstavy ze IV. sympozia výtvarníků

V kouzelných prostorách klimkovického kostela Nejsvětější Trojice se uskuteční výstava obrazů vzniklých na minulém sympoziu. Vernisáž začíná v 18:00.

Na místě uvidíte díla od těchto umělců: Boris Jirků, Bohumil Eliáš jr., Zdeněk Tománek, Juraj Čutek, Marián Komáček, Alena Lipinová, Jan Lipina, Jan Tichý, Miroslav Malina a Peter Repka.

Boris Jirků Kostel Nejsvětější Trojice Klimkovice 80x100

3. 5. 2019

17:30

Autorská výstava Juraje Čuteka!

Juraj Čutek je jeden z nejvýznamnějších slovenských výtvarníků. Věnuje se monumentálnímu i komornímu sochařství. Tvoří interiéry, designuje nábytek, maluje a kreslí. Vystavoval již v České republice, na Slovensku, ve Švýcarsku, Nizozemí, Francii, Německu, Itálii nebo Izraeli.

Blahosklonně jsme svolili, aby svá díla vystavil i v Galerii u foťáka. Vernisáž proběhne 3. 5. 2019 v 17:30. O hudební doprovod se nepostará nikdo menší, než Peter Lipa.

3. 5. 2019

20:00

Koncert PETERA LIPY

Kulturně nabitý den a i celé sympozium završí velký koncert.

Ze slovenského hudebního Olympu na chvíli sestoupí špičkový hudebník Peter Lipa a zazpívá všem, co dorazí. Petera Lipu doprovodí fenomenální saxofonista Michal Žáček. Žádný milovník hudby a zejména jazzu si tento fantastický večer nemůže nechat ujít!

 

Jak zakoupit vstupenky?
Vstupenka stojí 340 korun. Vstupenky můžete zakoupit osobně v Galerii u foťáka. Lze je také rezervovat e-mailem (galerijniulice@email.cz). Rezervace Vám bude potvrzena a poté si vstupenky můžete (nejpozději) vyzvednout na Kozím dni 27. 4. v Galerii u foťáka. Poté nezaplacené rezervace propadají.

Možná je i platba převodem na účet Galerijní ulice, uměleckého spolku. Číslo účtu je 115-5870120287/0100. Do poznámky k platbě prosím uveďte své jméno a vstupenky Vám předáme před představením. Přijďte však prosím minimálně 30 minut před začátkem. Děkujeme za pochopení.


Bohumil Eliáš Zrození, 77x77 cm, koláž

IV. sympozium výtvarníků v Jistebníku

IV. sympozium výtvarníků proběhlo ve dnech 16. června až 23. června 2018. Sympozium se zaměřilo na malbu. Několik desítek obrazů můžete vidět v Galerii u foťáka do 2. 12. 2018. Obrazy a seznam autorů můžete vidět níže:


Výstava v Klimkovicích

IV. sympozium výtvarníků

IV. sympozium výtvarníků pořádané Galerijním ulicí, uměleckým spolkem proběhne ve dnech 16. června až 23. června 2018. Sympozium je zaměřené na malbu. Umělci budou mít zázemí v KD Jistebník.

Hlavní událostí zaměřenou i na veřejnost je slavnostní odhalení 2 hotových soch z minulého sympozia, které se bude konat 22. 6. v 19:00 na Galerijním rybníku.

Souběžně se sympoziem budeme vystavovat všechny zúčastněné umělce. Více informací o výstavě zde.

Zúčastnění umělci:

Juraj Čutek

Bohumil Eliáš

Boris Jirků

Marián Komáček

Alena Lipinová

Jan Lipina

Miroslav Malina

Peter Repka

Jan Tichý

Zdeněk Tománek

 

Sympozium se koná ve spolupráci s Galerií La Femme.


II. sochařské sympozium v Jistebníku

Toto je stránka projektu Druhého sochařského sympozia v Jistebníku, kterého se účastnil Juraj Čutek, Boris Jirků, Peter Nižňanský a Zdeněk Tománek. Podívejte se na krátké resumé.

Podívat se můžete i na tuto reportáž České televize.


II. sympozium výtvarníků

První sochařské sympozium v Jistebníku

V létě roku 2015 Galerijní ulice uspořádala sochařské sympozium. Pravděpodobně první v Jistebníku vůbec. Pokud ne první, tak jistě nejlepší. K naší radosti s účastí souhlasili výborní akad. sochaři Boris Jirků, Peter Nižňanský a Zdeněk Tománek. Svou sochařskou prvotinu (a vůbec ne lehkou) zde vytvořil i malíř Ondřej Vorel. Níže můžete vidět sochy i s doprovodným komentářem autorů. V sekci dole jsou potom fotografie Jana Lipiny z průběhu sympozia.

Břevno v oku Tvém je inspirováno současníky a Knihou, kdy vidíme třísku v oku jiných, ale nevidíme břevno v oku svém. Tak jsem Vám všem vizualizoval tento niterný prožitek. Technika – třímetrový čerstvý dub, rychle opracovaný motorovou pilou, dlátem a bruskami, polychromovaný a leštěný, následně lehce zkropený vlastní krví (to když máte v ruce brusku a fotograf řekne: „podívej se na mne“).

Jsem velký fanda Galerijní Ulice v Jistebníku (dále jen GU) a ten projekt se mi vždy zdál natolik bláznivý, překvapivý, nemožný, ulítlý, nesmyslný, nonšalantní, přitažlivý, nerealizovatelný, neopakovatelný, jedineč- ný, pábitelský, krásný, pracný – vyžadující nemalý díl práce od rodičů projektu i všech zúčastněných, že jsem si loni říkal, musím se rychle zúčastnit než GU zanikne. Sympozium GU, které jsem bláhově a neuváženě loni navrhnul na vernisáži (určitě už jsem musel mít Istebnicky naváto) a musel jsem se ho tím pádem zúčastnit, mi odkrylo skrytou, ale teď už vím, hlavní a podstatnou tvář GU. Tato parta, která dlouho trpěla nedostat- kem pravého umění (tzv. Istebnický umělecký absťák) má velký tvůrčí kuchařský potenciál. Nejdůležitější položkou GU byl jídelní a nápojový lístek, který skrýval nejedno příjemné překvapení. Při nesoustředěném dodržování pivního a pitného režimu mohlo dojít i k různým překvapivě vtipným dialogům a přátelským pravdám.

To co bylo nečekaně přínosnou nosnou osou – členové GU sami iniciativně vařili a distribuovali to na bojové stanoviště motorových pil. Snídaně verze švédskojistebnický stůl v galerii, desiata a olovrant se pyšnily kávou, štrúdlem, koláčky, sladké i slané, ovocné i zeleninové, vše v mimořádné kvalitě a s láskou podávané. Obědy a večeře se navzájem překonávaly v kvalitě, ke zdaru celého sympozia. Jen namátkou; obalovaný smažený Amur, bramboráčky s krůtími řízky, …, slavné Haláslé (doplněné úžasným sklepem, kde jsme si po celou dobu trvání sympozia ukládali nářadí a který pro nás skýtal různá nevysychající vinná i nevinná překvapení, nepřebernou encyklopedii v lednici chlazených piv).

Toto doplněno krásnými a inspirativními procházkami kolem jistebnických rybníků a neutuchající praco- vitostí a nesmírnou tvůrčí vitalitou zúčastněných tvůrců mohlo vést jen k založení nové tradice sympozií v GU 1, 2, 3, 4, 5, 6, …

Na závěr bych chtěl říct: „ POČASÍ NÁM VYŠLO“.

Boris Jirků

1. sochařské sympozium - Galerijní ulice

Jistebník jsem poprvé navštívil roku 1979. Po ukončení I. ročníku sochařského ateliéru na AVU mne i s další- mi pozval k sobě o prázdninách Jan Rybička ml. Strávili jsme tu dva týdny krásného léta v ateliéru Honzova otce, ak. sochaře Rybičky a užívali si studentské svobody. Pan Rybička nám dal každému kus pískovce, a tak si tu každý z nás vysekal za tu dobu asi 1m velkou sochu. Bylo to vlastně takové malé spontánní symposium. Mám na tu dobu velmi krásné vzpomínky….

Po 38 letech jsem se vrátil do Jistebníku, tentokrát na oficiální symposium, které organizoval Honza Lipina a jeho„Galerijní„ a sponzoři. Opět jsem tu prožil kousek léta, tvůrčí atmosféry a hlavně při práci poznával mnoho nádherných, obětavých a pro umění zapálených lidí. Výhodou a přínosem sympozia je to, že i míst- ní a náhodně kolemjdoucí a projíždějící se zastavovali, pozorovali, jak vzniká socha z dubu hrubého kmene, a mnozí z nich se vraceli, aby to mohli sledovat až do konce. Vznikla tu vzájemná vazba, která nám dodávala hodně elánu do další tvorby.

Vybral jsem si tři kmeny, které byly původně jeden kus, ale protože nešel vytáhnout z mokřiny v celku, byl rozřezán na tři kusy. Jejich spojením jsem se přiblížil mým představám. Dospěl jsem k tématu „STRÁŽCE RYBNÍKA“. Sochy, která by na první pohled upoutala pozornost, vzbuzovala respekt a dotvářela scenérii rybníků. Zároveň jsem chtěl vytvořit místo pro kolemjdoucí i rybáře, pro malé zastavení a rozjímání tak, jak to za onoho času zprostředkovávaly malé kapličky na začátku i konci vesnic. Doufám, že se mi to, v měs- tečku, které mi už přirostlo k srdci a kde jsem při odchodu cítil, že se loučím s „rodinou a milými přáteli“, aspoň z části podařilo uskutečnit.

Peter Nižňanský

Jistebník má okolo hodně vody, ale pořádná vodní příšera dodnes chyběla. Pozor, nyní děsí pytláky, rybáře, děti, samotáře, celé rodiny, skupiny, plavce nebo milence na hrázi něco co také láká spousty zvědavců, turistů a čumilů svojí záhadností, odpudivostí, výjimečností, krásou, šeredností, brutalitou a sexualitou a proniká do světa slávy vedle třeba slavné bestie z Loch Ness. Mějte se na pozoru! Zvykejte si! Konečně je tady!

Zdeněk Tománek

Touha

Chci…
se dotýkat
a cítit
… dotyky
zatnuté prsty
pevné svaly
pod tenkou, jemnou kůží v červených punčoškách Chci …
být ovládána
vzdychat
… a slyšet
tvůj dech
pod hladinou
touhy
Chci …
Nezvladatelné vzrušení a povolit
uzdy
ve kterých
držím
svou fantazii.
A

se
hráz
protrhne
a nás
pohltí
peřeje
vášně
Chci
se v nich utopit.

Ondřej Vorel

Sdílet s ostatními

Galerijní rybník

Galerijní rybník je další z našich projektů. V rámci sochařského sympozia umělci vytvořili několik soch, které si zasloužily důstojné a exponované umístění. Socha Borise Jirků je umístěna přímo na Galerijní ulici, na kterou shlíží z horního konce ulice. Zbylé tři sochy (P. Nižňanský, Z. Tománek a O. Vorel) jsou umístěny buď na hrázi nebo na hladině rybníka na začátku obce, kde jsou na očích každému, kdo jede z/do Jistebníku. Zde se můžete podívat na reportáž České televize .