Jistebník se pyšní unikátní ulicí

JISTEBNÍK – K cedulkám s čísly popisnými přidali velké fotky a dali tak vzniknout první pojmenované ulici v obci. Jmenuje se Galerijní. A pozitivní ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat. S nápadem přišli umělecky zaměření manželé Lipinovi.

Manželé Jan a Alena Lipinovi stojí za zrodem první pojmenované ulice v Jistebníku. Loni v srpnu přišli s n nápadem vytvořit Galerijní ulici, kterou dnes tvoří patnáct domů, na kterých visí velkoformátové fotografie rodin, které v daných domech bydlí.

„Celý nápad vznikl u pátečního piva v hospodě. Zpočátku se lidé tvářili podezřívavě, co to na ně vymýšlíme,“ usmívá se fotograf Jan Lipina s tím, že když s manželkou Alenou pověsili na svůj dům jejich fotografii, postupně se začali přidávat i další sousedé v ulici. A první ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Už se nám ozývají lidé z okolí, že by se jim něco takového taky líbilo. Třeba se nám časem podaří vytvořit Galerijní Jistebník,“ nastiňuje další plány Jan Lipina s tím, že v souvislosti s vytvořením první pojmenované ulice v obci už uspořádali také několik akcí.

„První se uskutečnila 19. října pod názvem Nejsme anonymní, jsme sousedé. Tenkrát přijeli i divadelníci z ostravského loutkového divadla a všichni se zhruba čtyři hodiny příjemně bavili,“ vzpomíná Alena Lipinová, která se coby malířka s manželem vzájemně doplňuje.

Iniciativu manželů Lipinových si pochvaluje také starosta Jistebníku Josef Voral. „Je to taková první vlaštovka upozorňující na to, že bychom měli zavést názvy ulic. Chtěli to udělat už naši předchůdci, ale nepodařilo se jim to dotáhnout do konce,“ popisuje Josef Voral, kterému se hodně líbí především originalita a nevšednost první pojmenované ulice v Jistebníku.

„Jednotlivé fotografie zobrazují momentky ze života daných rodin. Lidé se za ně nestydí a navíc se tímto způsobem ještě sblížili,“ míní starosta obce a zároveň podotýká, že v nyní už Galerijní ulici žije dobrá parta lidí.

Název první pojmenované ulice v Jistebníku je však neoficiální. Pokud se vedení tamní obce rozhodne zavést názvy ulic oficiálně, budou si muset všichni obyvatelé změnit adresu.

„Museli bychom tak vyřídit veškerou potřebnou administrativu s katastrálním i krajským úřadem,“ dodává Josef Voral.

Převzato z webu: http://moravskoslezsky-kraj.5plus2.cz/jistebnik-se-pysni-unikatni-ulici-drl-/novy-jicin.aspx?c=A140116_073611_ppd-novy-jicin_60053