V Galerijní ulici v Jistebníku mají lidé na domech místo čísla popisného fotografii rodiny

Lidé v Jistebníku na Novojičínsku si místo výrazných fasád nebo květin domy vyzdobili fotografiemi svých rodin. V obci, kde mají jen čísla popisná, tak vznikla ulice, která nemá v Česku obdoby. Jmenuje se Galerijní a své obyvatele rázem proslavila široko daleko.

„Na světě snad není ulička, kde by pošťák nehledal obyvatele podle čísel popisných, ale podle fotek. A jestli existuje, určitě není tak hezká jako ta naše,“ pochvaluje nápad Zdeněk Hep.

Na svou uměleckou adresu je náležitě hrdý. Lidem se jeho fotka líbí a na projíždějící auta prý funguje líp než zpomalovací retardér.

„Tady u té cedule to začalo. S manželkou se nám to rodilo v hlavě delší dobu, ale byl problém, jak to představit sousedům,“ vzpomíná na počátky fotograf Jan Lipina.

První byla archivní fotka na vratech Lipinových, do měsíce pak další obrázky olemovaly celou ulici.

Ten nápad mi přišel rozhodně zajímavý,“ souhlasí i další sousedka paní Karin, která je na sníku zobrazena s kytarou v ruce. Stejně tak ostatní fotografie vystihují konkrétní rodiny. Například o dům dál bydlí včelaři, naproti zase myslivec.

„Dokonce i v noci všechno svítí, takže je to skutečně non-stop galerie. A budeme pokračovat,“ těší se Jan Lipina. Na stole už má totiž další objednávky. Na obci se zase rodí nápad, že po vzoru Galerijní ulice pojmenují i ty zbývající.

Převzato z webu: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/v-galerijni-ulici-v-jistebniku-maji-lide-na-domech-misto-cisla-popisneho-fotografii-rodiny–1303733