10. sympozium již brzy

Desátý ročník sympozia v Galerijní ulici v Jistebníku přinese hned několik novinek

Ve dnech 10. až 16. června se v Jistebníku uskuteční 10. ročník mezinárodního sochařského a malířského sympozia. Zúčastní se ho přední tuzemští a slovenští výtvarníci, s nimiž bude možné se potkat nejen v jistebnické Galerijní ulici, ale také v ARTcaffè, kde budou tvořit i diskutovat s příchozími. V Galerii u foťáka bude možné zhlédnout výstavu Figurama.

Nosným tématem jubilejního ročníku sympozia bude hudba. „Jistebník má dlouhou hudební tradici, je tu i velký dechový orchestr. Proto jsme se letos rozhodli propojit výtvarné umění s hudbou,“ vysvětluje Jan Lipina, jenž stál nejen u zrodu sympozia, ale především Galerijní ulice v Jistebníku. A poznamenává, že pod slovem hudba si lze představit cokoliv, hudebními nástroji a notami počínaje a dejme tomu hudbou budoucnosti konče.

To, jak se daného tématu chopí výtvarníci, mezi nimiž jsou například český malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků či slovenští tvůrci Jakub Bachorík a Martin Ščepka, mohou návštěvníci sledovat v ARTcaffè, kde budou účastníci sympozia tvořit. „Protože jde vesměs o pedagogy zvyklé o tvorbě diskutovat se svými studenty, není třeba se bát je při tvorbě oslovit. Naopak, uvítají možnost si s příchozími popovídat,“ ujišťuje organizátor a dodává, že v ARTcaffè, vytvořeném přímo v souvislosti se sympoziem, bude možné nejen pozorovat umělce při práci, ale také si dát kávu a ochutnat domácí moučník. „To všechno je možné díky věrným příznivcům Galerijní ulice – manželům Otiskovým, Prudilovým, Gavendovým, Lövyovým a mnoha dalším. Dík patří i vedení obce, které je těmto akcím nakloněno,“ zdůrazňuje Jan Lipina.

„S novinkou letos přichází sochařská sekce sympozia. Zatímco doposud umělci tvořili ze dřeva – jejich díla lze spatřit u Galerijního rybníku, v Galerijní ulici i v centru Jistebníku – nyní budou premiérově pracovat s pískovcem. U kulturního domu, kde bude umístěn šestitunový kvádr, bude opět možné pozorovat, jak umělecká díla vznikají,“ dodává jistebnický fotograf a galerista, jehož ohlédnutí za předchozími ročníky sympozia je plné zvučných jmen. Kromě už zmíněných výtvarníků Jistebník v minulosti přivítal například malíře a grafika Tomáše Hřivnáče, sochaře a malíře Zdeňka Tománka, malíře a grafika Miroslava Malinu a ze slovenských tvůrců se zde objevily tak výrazné osobnosti jako akademický sochař, restaurátor a medailér Peter Nižňanský, akademický sochař a medailér Juraj Čutek a další. „Jejich tvorba v rámci sympozia zanechala velmi výraznou stopu, kterou se budeme snažit zachytit v právě připravované publikaci mapující příběh Galerijní ulice. Je až neuvěřitelné, že v Jistebníku během konání sympozia vzniklo na 450 výtvarných děl!“ akcentuje Jan Lipina, jehož těší, že během letošního ročníku budou prezentována i díla nejmladších autorů. „Boris Jirků se doposud v rámci svého výtvarného projektu Figurama zaměřoval při výuce figurální kresby pouze na vysokoškolské studenty. Nyní poprvé pracoval se středoškoláky, konkrétně se studenty ostravské umělecké školy Ave Art. Právě nejlepší díla vytvořená žáky zmíněné střední školy i ukázky figurální tvorby, které ve spojení s jistebnickým sympoziem vznikly v průběhu let, budou k vidění v Galerii u foťáka,“ doplňuje další důležitou informaci.

„Červnový projekt v Jistebníku je skvělou příležitostí nejen pro studenty uměleckých škol, kteří zde mohou pozorovat při práci renomované umělce ochotné předávat své zkušenosti novým generacím. Je však také skvělým tipem na rodinný výlet, či šancí, jak si zpestřit cyklistickou výpravu nádhernou jistebnickou přírodou plnou rybníků a klidných zákoutí,“ motivuje k návštěvě desátého ročníku akce Pavlína Ambrosch, ředitelka Turistické oblasti Poodří, z. s., jež oceňuje podíl sympozia a Galerijní ulice v Jistebníku na rozvoji cestovního ruchu v Poodří. „Alena a Jan Lipinovi, zakladatelé obou výjimečných projektů, udělali neskutečný kus práce nejen na poli cestovního ruchu a ve sféře umění, ale jsou obrovským přínosem i pro komunitní život obce,“ dodává Pavlína Ambrosch s tím, že akce je finančně podpořena MAS Regionu Poodří.

Zveřejněno na Polar.cz


Zdobení Galerijního stromku

Přijďte 9. prosince s originální pokrývkou hlavy na již 10. slavnostní zdobení Galerijního stromku. Přineste buď svou fotografii nebo Vás na místě vyfotíme a fotku si jako ozdobu zavěsíte na stromeček. Dobrou náladu si vezměte s sebou, případně Vám nějakou nalejeme.

Galerie s uměním, i drobnými dárky bude otevřena po celou dobu.

Nejoriginálnější pokrývky hlavy vyhrají hodnotné ceny!

Těšíme se na Vás,

Galerijní uličníci


Kalendáře Galerijní ulice 2022

Kalendář 2022 v prodeji

V galerii je k dostání již téměř vyprodaný kalendář 2022. Posledních pár kusů si můžete koupit v obvyklé otevírací dobře.

K nahlédnutí je kalendář zde:

Kalendář 2022 Galerijní ulice v PDF


JAN-TICHÝ-Večer-u-rybníka-100x100-cm

VII. mezinárodní sochařské a malířské sympozium umělců v Jistebníku

VII. mezinárodní sochařské a malířské sympozium umělců v Jistebníku

Po dlouhé pauze Vás srdečně zveme na  VII. Mezinárodní sochařské a malířské sympozium umělců v Jistebníku. Jistebník bude žít uměním od 2. 7. do 10. 7. 2021.

Součástí sympozia je bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na koncert jazzmana Petera Lipy a jeho Bandu společně se saxofonistou Michalem Žáčkem. Koncert proběhne v KD Jistebník 2. července 2021 ve 20 hod. Vstupenky lze zakoupit v Galerii u foťáka a na Obecním úřadu. Stojí 350 korun.

Vernisáž výstavy a slavnostní odhalení soch předešlého sympozia se bude konat 6. července v 18 hodin v naší galerii. Čeká nás i slavnostní odhalení soch. Hudebně večer doprovodí Martin Dytko.

Sympozium zakončíme sladce a sice cukrářským sympoziem 9. července. Zúčastnit se může širá veřejnost a nejlepší cukrářské výtvory budou oceněny.  Toto sympozium se bude konat 9. 7. 2021 na Návsi jistebnických zpěváčků (před KD Jistebník) v 17 hodin. Pro účastníky budou k dispozici stánky. K poslechu uslyšíte Evergreen Boys.


Galerie u foťáka - Jakub Bachorík: Príbehy

Plný provoz

Galerie u Foťáka jede na plný provoz. Přijďte, než nás znovu zavřou.

V prodeji je Galerijní kalendář na rok 2021 – nástěnný i stolní.

Současně probíhá výstava obrazů, plastik a skla od výběru autorů: Boris Jirků, Bohumil Eliáš, Miroslav Malina, Zdeněk Tománek, A+J Lipinovi, Marián Komáček, Jan Tichý, Jakub Bachorík a Juraj Čutek.

Umění je dárek, který nikdy nezestárne.

Otevřeno je do 23. 12. s výjimkou 14. a 15. 12. v obvyklé otevírací době mezi 15:00 a 19:00 (ale po telefonické domluvě se dá i jindy).

Těšíme se na Vás!


Zdobení stromku 2019

Galerijní ulice Vás zve na tradiční zdobení Galerijního stromku. Zdobení proběhne v sobotu 7. 12. 2019 od 15:00.

Těšit se můžete na vynikající vánoční punč, prodej medu a medových výrobků, sladké waffle s belgickou čokoládou a jiné dobroty. Ke koupi budou i čerstvé stolní kalendáře Galerijní ulice.

Největší ozdobou Galerijní ulice jsou její návštěvníci a proto i Galerijní stromek bude vyzdoben Vašimi fotografiemi. Přineste své starší fotografie, my je na počkání zatavíme do folio. Nebo můžete pověsit ty z minulého roku.

Přijďte strávit pohodovou sobotu k nám na Galerijní ulici. Těšíme se na Vás!


Kalendář 2020

Nástěnný kalendář Galerijní ulice pro rok 2020 je již k prodeji.

K nahlédnutí zde.

Divadlo: Relativita

Srdečně Vás zveme na divadelní představení v hlavní roli s Miroslavem Táborským. Představení nese název Relativita a uskuteční se 1. 12. 2019 v 19:30 v Kulturním domě Jistebník.

Představení organizuje Obec Jistebník v koprodukci s Galerijní ulicí. Vstupenky k zakoupení na Obecním úřadě.

Divadelní představení Relativita

Sraz velocipedistů v Jistebníku

Dámy a pánové!

V obci Jistebník (mezi staromilci také znám jako Stiebnig) se 31. 8. 2019 uskuteční celorepublikový sjezd velocipedistů. Všichni účastníci projedou ve 13:00 Galerijní ulicí. Na Návsi jistebnických zpěváčků račte zhlédnouti bohatý program včetně akrobatických  a všelijak nebezpečných kousků. Náladu navodí swingová hudba. K dispozici bude jídla a pití, co hrdlo ráčí a peněženka dovolí.

Těšíme se na Vás, dámy a pánové, poslední prázdninový den v Jistebníku.

Dobové oblečení, velocipedy či fajfky vítány.


Výstava: Hudba v obrazech

Galerie u foťáka pořádá ve spolupráci s pražskou Galerií La Femme další výstavu předních českých malířů.

XXVI. Domácí úkol měl zadání „Hudba v obrazech“ a na jistebnické výstavě budete moci zhlédnout díla níže (či vpravo) uvedených umělců.

Výstava začne vernisáží 1. 8. 2019 v 18:00 a potrvá jeden měsíc.

Níže dovolte malou ochutnávku děl Mariana Paucha, Tylka, Milana Chabery a domácí Aleny Lipinové.

Achrer Josef
Augustin Richard
Blecha Josef
Brančovský Rudolf
Brichcín Roman
Brunton Vladimír
Čutek Juraj
Dita Perrier
Eliáš Bohumil ml.
Gargulák Jaromír
Halva Michal
Hencl Milan
Holeka Pavel
Chabera Milan
Jiránek Miroslav
Jirků Boris
Kočí Richard
Kováčik Ivan
Lipina Jan
Lipinová Alena
Mocek Jiří
Mžyk Josef
Pauch Marian
Rameš Jiří
Samek Jiří
Sejkot Roman
Tyleček
Tylek
Vávra David
Viktoria Ban