Refresh: Tománek

Refresh: ZDENĚK TOMÁNEK

okem fotografa JANA LIPINY

Srdečně Vás zveme na “druhou” část výstavy akad. soch. Zdeňka Tománka. Výstava se nám v galerii líbila natolik, že jsme se rozhodli ji nejen prodloužit, ale i obohatit o nová díla a nový pohled okem fotografa Jana Lipiny. Vznikl tak “refresh” původní výstavy. Máte poslední možnost vidět díla, která poputují do soukromých sbírek.

V pátek 15. 9. 2023 v 17:30 se můžete těšit na příjemné setkání u vína a hudby v podání indie alt-popového dua Lishkee z Brna.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu,

Galerie u foťáka


Pozvánka zdeněk tománek

Tománek Zdeněk: ... k nezaplacení

Výstava: “…K NEZAPLACENÍ”

ak. soch. Zdeňka Tománka

Srdečně Vás zveme na výstavu “…K NEZAPLACENÍ”, na které můžete vidět díla autora, kterého přátelé Galerijní ulice již dobře znají.

Ak. soch. Zdeněk Tománek vystaví plastiky i velkoformátové malby. Výstavu k nám přesouváme ze slezského Úvalna, kde se setkaly dva výjimečné elementy, na jedné straně obrazy a sochy Zdeňka Tománka, na druhé straně prostor historické Rychty, který poskytl dokonalé souznění díla a místa. Právě ono souznění zachytil svým objektivem fotograf Jan Lipina. To vše přispělo ke vzniku katalogu: TOMÁNEK s Foťákem na Rychtě. Tento katalog bude na vernisáži pokřtěn.

Vernisáž se bude konat v pátek 18. srpna v 17:30 v naší, jistebnické Galerii u foťáka.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu,
Lipinovi


Galerie na Rychtě: Zdeněk Tománek

U nás v Galerii u foťáka na Galerijní ulici 145 probíhá  Společně s Galerií na Rychtě pořádáme výstavu Zdeňka Tománka. Ve starobylých prostorách bývalé rychty v Úvalnu jeho díla (obrazy i plastiky) zvláště zvučně vyznívají. Výstava tohoto významného českého výtvarníka stojí za návštěvu!

Pozor

Výstava byla z technických důvodů ukončena už k 3. 8. 2023. Nicméně bude možné ji brzy zhlédnout v Galerii u foťáka. Bližší informace brzy naleznete na tomto webu.


Výstava: Bachoríci

Bachoríci

Zuzana Bachoríková, Oto Bachorík a Jakub Bachorík ve společné výstavě

Rádi bychom Vás pozvali na speciální a vzácnou výstavu tří význačných jmen slovenské umělecké scény. Výstava je plná krásných děl s velice silnou energií a rozhodně stojí za vidění. K vidění jsou malby, plastiky i grafiky.

Vernisáž se koná 2. 6. 2023 v 18:30 u nás v Galerii. Výstava potrvá do 16. 7. 2023. Nenechte si tuto vzácnou příležitost ujít!

Těšíme se na Vás,
LipinoviJsme doma: Alena a Jan Lipinovi

Jménem rodičů bych Vás rád pozval na chystanou výstavu s názvem “jsme doma”.

Název sice vyvolává dojem pohodlného nedobrodružna, nicméně nová díla, která připravili taková vůbec nejsou. Oba opouští zajeté koleje a tvoří nové věci novými způsoby. Alena se pouští do střetu (či dialogu) dvou barevných ploch s velkým množstvím detailu. A někdy se dopustí až brutálního přemalování starších obrazů (!) v nová díla.

Jan vytváří mladistvě experimentální, abstraktní fotografiky, které si pohrávají se symetrií – někde ji zcela dodržují, aby ji jinde hravě porušily. V nové tvorbě využívá díla jiných autorů (vystavených dříve v Galerii u foťáka) a fotografickou čočkou je přetváří v obrazce, ve kterých si každý najde něco trochu jiného.

Umění v Galerii u foťáka žije a vy tomu můžete být svědkem již 21. 4. 2023 v 18:00 v Galerii u foťáka.

Těšíme se na Vás,
Jan Lipina ml.


Jan Svoboda

Výstava Jana Svobody

Vernisáž: 9. 3. 2023

Trvání: 10. 3. 2023 až 2. 4. 2023

Letos oslavíme 10 let Galerijní ulice a první „jarní výkop“ bude výstava známého moravského malíře Jana Svobody. Nezapomeňte odebírat naše e-maily pro důležité informace.

Něco málo k autorovi:

Jan Svoboda se narodil roku 1957 v Novém Městě na Moravě. Výtvarnou tvorbou se zabývá od začátku osmdesátých let nejprve při zaměstnání, od roku 1990 se věnuje již jen výtvarné práci. Hlavním oborem je malba (olej na plátně), příležitostně se věnuje sochám, kresbě či nábytkovým solitérům. Motivy obrazů byly řadu let figury, předměty a symboly pojímané ve zkratce, archetypálně, s humorem. 
Kolem roku 2010 nastal ústup od konkrétních objektů ke geometrickým tvarům, čárám, bodům a křivkám. V této rovině elementárního grafismu setrvává dodnes. Na svém kontě má více než 130 samostatných výstav a několik společných výstav (především s Rostislavem Pospíšilem, Jindřichem Štreitem či se synem Ondřejem Svobodou). Žije a pracuje na Českomoravské vysočině v Radňovicích.


Grafiky v Galerijní ulici od Jakuba Bachoríka, Borise Jirků, Josefa Velčovského nebo Milana Chabery

Dárky z Galerie a zdobení stromku

Vždycky jsme se drželi toho, že největší ozdobou Galerijní ulice jste vy, návštěvníci a přátelé. Také ale věříme ve tvořivost a proto jsme se letos rozhodli dát Vám víc prostoru. Letos budeme společně zdobit velmi netradiční stromek na Galerijní ulici!

V připravené siluetě máte prostor napsat vzkaz, namalovat obrázek nebo připíchnout fotografii z minulých let.

Přijďte se naladit na Vánoce 10. prosince od 15:00. Bude Vás čekat vánoční punč, výborné víno z Rakvic, ale i trocha kultury. K prodeji bude náš kalendář a samozřejmě grafiky (viz níže), obrazy nebo plastiky pro vážnější zájemce o umění.

Grafiky v Galerijní ulici od Jakuba Bachoríka, Borise Jirků, Josefa Velčovského nebo Milana Chabery

Divné oči vidí divné věci

Divné oči vidí divné věci

Pozor: termín konce výstavy 20. 11. 2022

Srdečně Vás zveme na první výstavu děl vzniklých v rámci 8. sympozia v Jistebníku. Účastnili se ho taková jména jako Jakub Bachorík, Juraj Čutek, Max Čutek, Bohumil Eliáš, Boris Jirků, Marián Komáček, Samlík Pavel, Martin Ščepka, Zdeněk Tománek a Jan a Alena Lipinovi.

Výstava začíná vernisáží 22. 10. 2022 v 17:00 v Galerii u foťáka. Výstavu zahájí sám prof. Boris Jirků. Hudebně vernisáž doprovodí Anna Šajnová a Michaela Blažková.


Kniha, která nikdy nevyšla. Výstava Jana Lipiny

Kniha, která nikdy nevyšla

Vážení přátelé umění a Galerijní ulice,

k životnímu jubileu Jana Lipiny pořádáme výstavu jeho fotografií. Vybrané fotografie představují pečlivě uvážený průřez jeho fotografickou tvorbou a jsou velmi krásným, zajímavým a leckdy i osobním vhledem do fotografova života.

Projít zpětně tisícovky negativů je velmi náročný úkol, který se pravděpodobně povedl jen díky tomu, že nám byly dějiny nakloněny a bylo možné přetavit tíživý útlum lockdownů v něco krásného.

Jan Lipina ml.


Tylek_Vzpomínka_Souvenir_27x22

Tylek & Tyleček: Z Paříže opět do Jistebníku

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu obrazů vyčarovaných štětci manželů Tylečkových. Přijďte ocenit elegantní linie Jiřího figur a živoucí a intenzivní zátiší či krajiny Zdeňky.  Světově proslulí Tylek & Tyleček znovu prozáří jistebnickou Galerii u foťáka svými malbami.

Výstava potrvá do 29. 5. 2022.