Výstava Tylek & Tyleček 21.4. – 3.6. 2018

Po dvou letech se vrací dvojice umělců Tylek a Tyleček do Galerie u foťáka a budou zde vystavovat svá nová díla, která vznikla u příležitosti jejich životního jubilea. Vernisáž uvedou sami autoři.

Manželé Jiří Tyleček a Zdeňka Tylečková tvořící pod jménem Tylek / Tyleček se seznámili na Akademii výtvarných umění v Brně, kde oba studovali. V roce 1983 společně emigrovali do Francie, kde dodnes žijí. Od roku 1993 provozovali patnáct let galerii v pařížském hotelu Ritz, nyní vlastní galerii v centru Paříže.  Jako jediní žijící autoři mají stálou expozici v muzeu v Japonsku.  Vystavují po celém světě – ve Francii, na Martiniku, ve Švýcarsku, Itálii, Austrálii, Belgii, na Tahiti, v USA. 

Tylek, neboli Jiří Tyleček, se zabývá figurální tematikou, na svých obrazech představuje ženu jemnou, čistou a něžnou.  Mohou to být královny, hudebnice, nymfy, sirény, panny – s hlavou mírně skloněnou jako ženy na obrazech Amedea Modiglianiho.

Tyleček, tedy Zdeňka Tylečková, maluje zátiší, krajinné motivy, které přecházejí až do abstrakce.  Používá výrazné barevné kombinace, naslouchá třpytící se žluti, pokojné modři, ostré červeni. To vše vytváří na jejích obrazech hlubokou emocionalitu.

Obrazy z aktuální výstavy můžete vidět níže. První dva obrazy byly namalovány přímo pro výstavu v Jistebníku. Mějte však na paměti, že fotografie zdaleka nevystihují umělecké dílo, jak působí doopravdy, proto neváhejte výstavu navštívit osobně: